Přejít na obsah [o] Přejít na navigaci [n] Přejít na vyhledávání [v] Přihlásit se
Hlavička
GTA V i The Sims 4. Viry se ukrývají v nelegálních kopiích her

GTA V i The Sims 4. Viry se ukrývají v nelegálních kopiích her

Události
Avast! Internet Security, 5 uživatelů (12 měs.) prodloužení_1742512232
Avast! Internet Security, 5 uživatelů (12 měs.) prodloužení
Produkt není určen k prodeji.
ESET Family Security Pack (5 licencí)_126707324
ESET Family Security Pack (5 licencí)
Produkt není určen k prodeji.
Kaspersky Internet Security CZ 2021, 1 zařízení, 1 rok, nová licence, BOX_706328163
Kaspersky Internet Security CZ 2021, 1 zařízení, 1 rok, nová licence, BOX
Produkt není určen k prodeji.

Bezpečnostní experti z Avast Threat Labs objevili v cracknutých hrách malwary Crackonosh a BloodyStealer. Není překvapením, že se počítačoví piráti zaměřovali na ty nejoblíbenější hry současnosti.

Konkrétně bezpečnostní výzkumníci objevili škodlivé kódy v aplikacích NBC 2K19, Grand Theft Auto V, Far Cry 5, The Sims 4 Seasons, Euro Truck Simulator 2, The Sims 4, Jurassic World Evolution, Fallout 4 v edici GOTY, Call of Cthulhu, Pro Evolution Soccer 2018 či We Happy Few.

Nejčastěji se viry Crackonosh a BloodyStealer objevovaly v sousedním Polsku, ale také v USA, Brazílii, Indii či na Filipínách. V menším množství také v dalších státech amerického kontinentu a Evropy, vysloveně Českou republiku však experti nezmiňují.

BloodyStealer, jak už anglický název napovídá, krade informace. „A to jak ty pro malwary obvyklé (cookies, přihlašovací jména, hesla, platební informace), tak také herní relace. Zločinci odcizí autentifikační token herní relace a ten použijí k přihlášení se ke známým herním službám za svou oběť, čímž získají plnou kontrolu nad jejím účtem. BloodyStealer byl zaznamenán například na platformě Bethesdy, EA Originu, Epic Games Storu nebo Steamu. Dobré herní účty poté mohou jednoduše prodat,“ prohlásil Christopher Budd z Avastu.

Stejně tak podle něj mohou prodat předměty, které hráči za svou dobu hraní nasbírali či nakoupili. Jde sice o virtuální věci, ale platí se za ně reálnými penězi. Například dobrý meč, na který jste šetřili nebo “farmili” několik měsíců, aby konečně padnul, může být v několika vteřinách nenávratně pryč.

Crackonosh není pro bezpečnostní experty žádnou novinkou, objevil se již v létě. „Tento malware se nachází v mnoha cracknutých kopiích her, kterým někteří dávají přednost před legální koupí. Spolu se stažením nejnovějších herních hitů však hráči stáhnou také malware,“ zdůraznil Budd.

„Crackonosh na počítač nainstaluje těžařský program, který na počítači tajně započne těžbu kryptoměny Monero do peněženek autorů malwaru. Musíme uznat, že dostat Crackonosh na herní počítače není vůbec hloupým tahem. Právě zanícení hráči mnohdy mívají ty nejvýkonnější počítače, které jsou k těžbě kryptoměn třeba. Kromě toho malware vypne všechny bezpečnostní softwary a aktualizace, systém se tím stane zranitelným pro další útoky a zároveň zůstává Crackonosh neobjeven,“ doplnil bezpečnostní expert.

Jak je z řádků výše patrné, nelegální kopie her mohou představovat pro uživatele poměrně velké riziko. To samozřejmě platí i o dalších programech, které nepochází z oficiálních zdrojů.

 

Ohodnoť článek:

Názory ostatních Geeků

Zatím nikdo nepřispěl do diskuze.

Máš něco na srdci?

100% GEEKsměs bez elektroniky 100% GEEKsměs bez elektroniky
nahoru